Co można wyciągnąć ze zdjęcia? Geolokalizacja?

Dużo ludzi nieświadomie wrzucających fotki na portale społecznościowe nie wie, jakie metadane zawarte są w zdjęciu, które publikują. Co prawda, takie serwisy jak Facebook te dane kasują w wyjściowym pliku graficznym, jednak nie oznacza to, że nie mają dostępu do oryginału ze wszystkimi informacjami.
Najciekawsze metadane, które zapisane są jako tagi EXIF to: data zrobienia zdjęcia, model aparatu/telefonu, oraz koordynaty GPS miejsca, w którym powstała fotografia.

Wiele z nowoczesnych aparatów i smartphonów jest wyposażone w lokalizację GPS, i ma domyślnie włączone zapisywanie swojego położenia w tagach zdjęcia. Warto przejrzeć swoje fotki, co w nich jest zapisane. Do tego celu świetnie nadaje się program Exiftool , który można pobrać pod tym linkiem. Narzędzie dostępne jest na Windowsa, Linuxa i MacOS.

Po pobraniu należy wypakować paczkę, pojawi nam się w folderze program exiftool(-k).exe.
Teraz należy do niego przeciągnąć zdjęcie.

Aby zrobić użytek z danych GPS, musimy je skopiować (ctrl+C).

Teraz należy je trochę zmodyfikować:
43 deg 27' 52.04" N, 11 deg 52' 53.32" E
zmieniamy na:
43 27' 52.04" N, 11 52' 53.32" E
Kolejnym krokiem jest przejście na mapy wujka Google tutaj, oraz wklejenie tego co nam wyszło. Tym sposobem znamy dokładną lokalizację, gdzie foto zostało zrobione.

Dobrą praktyką jest kasowanie, lub nadpisywanie tagów EXIF ze zdjęcia, przed ich publikacją, aby chronić swoją prywatność.
W tym celu trzeba zmienić nazwę programu z exiftool(-k).exe na exiftool.exe.
Otworzyć wiersz poleceń i przejść do folderu gdzie zapisana jest aplikacja, i najlepiej zdjęcie, na którym mamy zamiar pracować. Jeśli jest na pulpicie to:

cd Desktop/ex*

następnie wkleić (prawy przycisk myszy):

exiftool.exe -All= -overwrite_original -m -q -q -ImageDescription="blaBla" -XPTitle="BlaBla" -XPComment="hehe" -XPKeywords="siema" -XPSubject="hello" -Title="Title" -Description="BlaBla" -Subject="ekosti" -Rating="5" -RatingPercent="99" -LastKeywordXMP="Siema" DSCN0042.jpg

gdzie DSCN0042.jpg to nazwa zdjęcia.

Po nadpisaniu tagów efekt będzie taki:

Dobrym sposobem jest też sprawdzenie, czy nasz telefon zapisuje w zdjęciu koordynaty GPS.
Wystarczy wejść w tryb robienia foto i przejść do ustawień.

Jeżeli chcecie poćwiczyć na fotkach z exifami można je pobrać tutaj. 😉

 

 

Dodaj komentarz